Bilgisayarlarımızı hızlı kullanabilmemiz için ipuçları vereceğim yazı dizimize başlıyoruz. :D Kalem kağıt almanıza gerek yok! Not almak mı istiyorsunuz ? ( Hemen bir pratik yapalım! :) )

- Klavyeden Windows+R tuşuna basıyoruz ve Çalıştır komut penceremiz hemen açılıyor.

Açmak istediğimiz program adını yazıyoruz:

Notepad

,

Tamam a tıklamak yerine [Enter] tuşuna basarak hemencecik işlemimizi tamamlıyor ve Not Defteri programımızı açıyoruz. Buraya artık istediğimiz notu yazabilir ve [CTRL+S] tuş kombinasyonumuzla kaydedebiliriz. Ha eğer ki, cebinize koymak istediğiniz bir not ise bunun için bir kağıt ve bir kalem alıp notunuzu kağıda yazmanız gerekecektir. :D

Bu işten ne anladık?

Kısayollar başımızın tacıdır. Kısayollar olmadan çok hızlı bilgisayar kullanırım diye ortalıklarda hava atmanıza gerek yok. :D

Her neyse ilk dersimizde kısayolları anlatmayacağım. Onlara sonra değiniriz. Küçümsemeyin. Sizin bildiğiniz kullanım yerlerinden farklı yerlerden bahsedeceğim. Bilenler çıkıp, ben biliyorum diye muhalefet olmasın, kızarım. Her yazdığım yazıyı bir bilen vardır elbette. :)

Bu yazımızın ana teması bilgisayarımızın hızı olacak. Biraz bilgisayarımıza rahat nefes aldırmak her zaman için iyi bir fikirdir.

Başlangıç Öğelerini Kontrol Altında Tutmak

Bilgisayarımıza yeni bir program yüklediğimiz zaman, yükleme esnasında size seçim hakkı vermiyorsa genelde başlangıçta açılmaya programlanırlar. Sinir bozucudur. Sistem açılır açılmaz, bir sürü program da beraberinde açılır. Biraz Japonya’da metroya binen insanlara benzetebiliriz.

Bakınız:

Aynen aynen! :D

Eh bu programları kontrol altına alma işi de bize düşer. Biz admin değil miyiz? :)

Başlattan çalıştır penceremizi açıyoruz ve msconfig yazıyoruz:

[Enter] basıp Sistem Yapılandırma Yardımcı Programı başlatıyoruz. Başlattıktan sonra Başlangıç sekmesine geçiyoruz.

Burada gereksiz olduğunu düşündüğümüz programların işaretlerini  [tick] kaldırıyoruz.Uygula dedikten sonra Tamam deyip kapatıyoruz. Yeniden başlattıktan sonra bir daha biz açmadığımız müddetçe kafasına göre takılmayacaklar.

Neleri kapatalım? Güncellemeleri gerektiği zaman elle yapmanızı öneririm. Benim listemde gördüğünüz JavaUpdate kapalı. Gerektiği zaman kendim güncelleyebilirim. Sonra msnmsgr Live Messenger hizmeti. Onun işaretini şimdi kaldırıyorum. :) Yeni format attığım için şu anda listemi düzenliyorum. Size de kaldırmanızı tavsiye ederim. Kaldırdığınız halde yine başlangıçta açılıyorsa, programı açın Araçlar>Seçenekler>Oturum Aç kısmından açılışta başlat seçeneğindeki işareti kaldırın. Artık açılmaz. :) Lazım olduğu zaman kısayolla başlatmayı bir sonraki dizimizde anlatacağım.

Görüşmek üzere. :)

About admin

Deniz is an Asistant Art Manager at ATIG Investment Securities, one of the remarkable company of the financial sector in Istanbul. She has been working on User Interfaces, Experience and Interaction Design as a lead designer.