Bunu söyleyen çok insan görmüşsünüzdür çevrenizde. “Çekler, soğuk insanlar.”, “Çok soğuk.” “Brrr! Buz gibi!” Biraz abartayım dedim son cümlemi. :D Biraz benim gözümle bakalım olaya istiyorum.

Tam olarak 2 aydır Prag’dayım. Çeklerin büyük bir kısmını incelemem söz konusu olmadı elbette ama yakın çevremi inceleyerek birkaç şey söyleyebilirim. Öncelikle şunu belirtmek isterim:

1-2 kişiye bakarak böyle bir genelleme yapmak kesinlikle doğru değildir.

Biraz daha geniş kitleye baktığımı da ekleyerek devam ediyorum.

Çek Cumhuriyeti’nde insanlar yaşam tarzlarının etkisi altında soğuk görünümlü bir yapıya sahipler. Kimse kimsenin yüzüne bakmaz yolda yürürken. Ama bunun yanı sıra Selamlaşma görgüleri çok geniş. Eğer göz göze geldiyseniz karşınızda Çek’in size gülümsemesi gayet yaşanılabilitesi yüksek doğal bir durum. :) Yaşadım bunu. Çoğu zaman sanki insanlar bana gülümsüyormuş gibi bile geliyor.

Günün her anında sizle kapalı bir alanda (Ofis, işhanları vb.) karşılaşan kişi hiçbir zaman “İyi günler!”ini eksik etmez. Onlar Çekçe “Dobrý den!” diyorlar. Bunu da ekleyelim. :D

Belki bütün bunlar size yeterli gelmeyebilir, soğuktur ya da değildir demek için ama şunu söylemeliyim ki, insanlar burada herkesle samimi olmuyor. Bu onların genel tercihi. Sadece yakınlaşınca ne kadar sıcak olduklarını görebilirsiniz. ;) O yüzden dışarıdan bakarak yargıya varmayın. Ha size, yine soğuk biri denk gelir, onu bilemem. :) Bu da sizin şansınıza. :P

İşte bütün hikayemiz böyleeee gelin de bu insanlara soğuk deyin şimdi. :)

About admin

Deniz is an Asistant Art Manager at ATIG Investment Securities, one of the remarkable company of the financial sector in Istanbul. She has been working on User Interfaces, Experience and Interaction Design as a lead designer.