Sokakta yürürken biri arkanızdan şöyle bağrırsa:

“Hiiiişt!”

Bakar mısınız? Baktınız diyelim, bir veledin azizliğine uğrayabilir; şöyle bir karşılık alabilirsiniz:

“Sen her hişt diyene bakar mısın? Puhaha!”

Sizdeki mod: Güler misin, ağlar mısın?

Ha  diyelim ki, böyle saçma bir durum yaşamadınız. Eski bir okul arkadaşınız, ya da mahalle ya da pazar ya da market , manav, park vb. arkadaşınız olabilir. Bir yerden tanıdık geliyoor.  :)

Amaa şöyle bir durum var ki, düşman başına, arkadaşınızı bir türlü çıkaramadınız. Belki de arkadaşınız bile değil. Hatta hiç karşılaşmadığınız fırsatçı bir yabancı bile olabilir.

İlk durumumuzu inceleyelim. Tanıdığımızı varsayıyoruz. Bu durumda “Ay çıkaramadım vallahi.” şeklinde bir tepkiyi kimse vermek istemez, zira kimse almak istemez de. E uzun zamandır görüşmüyoruzdur ki, çıkaramadık değil mi? İşte size bir çözüm öneriyorum!

Uzun zamandır görüşmediğiniz bir arkadaşınızı gördüğünüz zaman, selam verme fırsatınız olduysa, kendinizi tanıtma gereği duyun.

Ona fırsat vermeden : “A selam ! Ben Deniz liseden arkadaşın. Hatırladııın mıı?” demelidir.

Büyük ölçüde hatırlatmaya yardımcı olan bu cümle yine işe yaramazsa yapacak birşey yok zaten. :D Ama çoğu zaman karşı tarafın hatırlamasına yardımcı olur ve kurmak istemediği o “Hatırlayamadım.” cümlesini kurmasına gerek kalmaz.

“Ay tabii hatırladım. Unutur muyum hiiiç?”, der artık. :D:D Cümlenin etkisiyle hatırladıysa, gözlerinden anlama ihtimaliniz vardır. Dikkat edin ama çaktırmayın. :P Heheh!

İkinci ihtimalimize geliyoruz: Bir yabancı?

Dikkatli olun, ağzınızdan laf almalarına izin vermeyin. Gerçekten tanımıyor olabilirsiniz. Ortalık kötü insanlarla dolu. İnsanları kandırma yöntemleri günden güne artıyor. Bize hep daha dikkatli olmak düşüyor. Eğer tanımadığınızı düşünüyorsanız, aceleniz varmış gibi davranıp, oradan hızla uzaklaşın ve iz bırakmadan kaybolun. Hatta imkanınız varsa uçun. :D

Dikkatli olun. Her hişt diyene de bakmayın hee! :D Biliyorsa adınızı söylesin canım. Boşuna mı koydular bize adımızı?

About admin

Deniz is an Asistant Art Manager at ATIG Investment Securities, one of the remarkable company of the financial sector in Istanbul. She has been working on User Interfaces, Experience and Interaction Design as a lead designer.