MANİSA’nın farklı noktalarında 14 trafik polisi tarafından 2 saat süreyle kırmızı ışıkta geçen yayalara yönelik yapılan uygulamada 217 kişiye 70’er TL para cezası kesildi.

Manisa Emniyeti Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan uygulamada kırmızı ışıkta geçtikleri için ceza kesilen yayaların çoğunun kadın ve üniversite öğrencisi olması şaşırttı.

YAYALARA BÖYLE CEZA KESİLDİ / FOTO GALERİ

Kentin değişik noktalarındaki yaya geçitlerinde, 2 saat boyunca uygulama yapan 14 trafik polisi, kurallara uymayanlara ceza yazdı. Trafik polislerine aldırmadan kırmızı ışıkta yaya geçidini kullananların 180’ini kadın ve üniversite öğrencileri oluşturdu, toplam 217 kişiye 70’er TL para cezası uygulandı. Uygulamanın kamera şakası olduğunu düşünenler de oldu.

Manisa Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Bilgi Ünal, “Amacımız yayalara ceza kesmek değil, onların kırmızı ışıkta geçmemelerini sağlamak. Bilindiği gibi kazaların yüzde 20’sine kırmızı ışıkta geçen yayalar neden olmaktadır” dedi. Uygulama kapsamında toplam 15 bin 190 TL’lik ceza kesildi.

Kaynak

Yayalara her yerde yol verilir. Fakat, eğer görüş mesafesi içerisinde yaya geçidi bulunuyorsa, siz o geçidi kullanmıyorsanız yine kanunlar önünde hatalısınızdır. Size bu geçidi kullanırken araçlar yol vermek zorudadır.

Trafik ışığı olan yerde kural geçerlidir. Bu uzun zamandır var ülkemizde. Fakat biz ve polisler kuralları çok fazla takmadığımız için, bu uygulama garip geldi bize. Garip doğrusu. :D

O zaman şimdi 2011 Para İdare Cezaları hakkında birazcık bilgilenelim. Yayalara ne demişler? Ne yapmıyormuşuz? Polisler hangi kuralları gözardı ediyormuş? Bize neden garip geliyormuş?

(Dilerseniz kendiniz bakabilesiniz diye numaraları da başına ekliyorum. Dosyaya ulaşmak için tıklayın.)

68/1-a-2 Yayaların yürümesine ayrılmış kısımların kullanılmasının mümkün olmadığı veya bulunmadığı hallerde,taşıt trafiğini tehlikeye düşürecek şekilde taşıt yolunda yürümek 66,00 TL.

68/1-a-3 Her iki tarafta da yaya yolu ve banket bulunmayan veya kullanılır durumda olmayan iki yönlü trafiğin kullanıldığı karayollarında, taşıt yolunun sol kenarını izlememek 66,00 TL.

68/1-b-1 Yaya ve okul geçitlerinin bulunduğu yerlerdeki geçitlerde, yayalar için ışıklı işaret olduğu halde bu işaretlere uymamak 66,00 TL.

68/1-b-2 Karşıdan karşıya geçişlerde işaretlere riayet etmemek 66,00 TL.

68/1-b-3 Işıklı işaret veya yetkili kişilerin bulunmadığı geçitlerde ve kavşaklarda, yaklaşan aracın uzaklık ve hızını gözönüne almadan veya gözönüne aldığı halde uygun zamanda geçmemek 66,00 TL.

68/1-c Yaya yollarında, geçitlerde veya zorunlu hallerde; taşıt yolu üzerinde trafiği tehlikeye düşürecek davranışlarda bulunmak  66,00 TL.

68/1-a-2 Yayaların yürümesine ayrılmış kısımların kullanılmasının mümkün olmadığı veya bulunmadığı hallerde, taşıt trafiğini tehlikeye düşürecek şekilde taşıt yolunda yürümek 66,00 TL.

Bu cezaların hepsi için peşin ödeme 49,50 TL‘dir. Bu da aklınızda bulunsun. Olur da bir hata yaparsanız, ucundan kenarından biraz kârınız olur. :)

İşte yukarıda da gördüğümüz gibi kurallar cebinizdeki 66,00 TL’nin üzerine yatmak için değil, bizim hayatta kalma olasılığımızı arttırabilmek için. Aranızda kim, kırmızı ışık yanarken bir araba çarpsın ister ki? Sizi kaybettiğimize mi yanalım, hatalı olduğunuza mı? Emin olun, böyle bir durumda sevdikleriniz arkanızdan ağlarken, kızacaktır da. :)

Trafikte hepimizin dikkatli olması dileğiyle…

 

About admin

Deniz is an Asistant Art Manager at ATIG Investment Securities, one of the remarkable company of the financial sector in Istanbul. She has been working on User Interfaces, Experience and Interaction Design as a lead designer.