“Bana birşey olmaaaz!” demeyin. :) Oluyor vallahi. Bana oldu. Anlatayım…

Deli bir internet bankacılığı kullanıcısıyım. Mümkün olan herşeyi internetten yaparım.. Bakın ne oldu..

Avea hattımı yurtdışı kullanımına sözde (!) açtırdığım halde, hattım çalışmadı. Hattımın çalışmaması demek, internet bankacılığı için kullanmak internet bankacılığına kilit vurmak demek. Cep anahtarı unutun demek. Haha! Ben buna hazırlıklıydım işte! i-anahtarımı almıştım zaten. Benden kaçmaz. :D Ama gelin görün ki, dalgınlıkla 3 kez şifremi yanlış girince şifrem bloke oldu. İnternetten yeni şifre oluşturmak için cep telefoma mesaj gelmesi gerekiyor. Hattım çalışmadığı için bu da alamayacağım anlamına geliyor. Elimde şirketin verdiği Çek – Vodafone hattı var ama sistem numaramı değiştirmek de bir sorun. Yurtdışı hatlarına pek destek vermek istemiyor bankalar nedense. Her neyse, demiştim ya i-anahtarım var diye. Müşteri hizmetlerine önce danıştıktan sonra, telefon bankacılığı ile i-anahtar yardımıyla şifre değişikliğinin yapılabildiğini öğrendim ve değiştirdim.

Yani diyeceğim o ki, yurtdışına çıkıyorsanız her ihtimale karşı sizi kurtarabilecek bir çözümünüz olsun.

İş bankası için, i-anahtar edinmenizi tavsiye ederim. Ne olur, ne olmaz. İ-anahtarım olmasaydı, müşteri hizmetleri yardımcı olamayacaklarını söylediler. Ha sonra ortada kalırsınız, bankadaki paranız da sizi kurtarmaz, haberiniz olsun. ;)

About admin

Deniz is an Asistant Art Manager at ATIG Investment Securities, one of the remarkable company of the financial sector in Istanbul. She has been working on User Interfaces, Experience and Interaction Design as a lead designer.