İnternetin kullanımının artmasıyla, geliştirilen uygulamalar, ortamlar, oyunlar gerçek hayata çok yaklaşmaya başladı. Özellikle oyunların para kazanma amacıyla sattığı charlar vb. şeyler insanların olaya daha gerçekçi bir gözle bakmasına neden oldu. Şöyle ki, artık sanal ve gerçek karışmaya başladı gençler arasında.

Geçen gün kuzenimle sohbet ediyoruz, anlatıyor:

Kuzenim Yasin, komşusuyla otururlarken kapı çalmış. 2 tane bluğ genç girmişler içeri çocuğu iki koldan tutmuş kenarı çekmişler. “N’oluyor?” bile diyemeden bunlar bir güzel pataklamaya başlamışlar çocuğu. Düşünün kendi evinde oluyor ve çocukları tanımıyor. :)

“Sen bizim baltaları çaldın, geri ver!” demiş bluğlar. O da,

“Siz de benim paramı çaldınız!” diye karşılık vermiş. Sonra olayı duyan ebeveyn anne olaya müdahale etmiş, yabancı bluğları “Defolun!” diyerek yaka paça dışarı atmış.

Olaya bakar mısınız? Bu yaşanmış bir olay. Olayı ne kadar ciddiye almışlar, baltaları çaldı diye evini basıyorlar. Bu içleracısı bir durum. Üstüne üstlük bir suç! Şikayet edilse ceza almaları gereken ciddi bir suç. Yazık acıyorum zamanını bu şekilde harcayan gençlere.

  • Oyun oynarken kendini kaybeden, gerçekle sanalı birbirine karıştıran bu gençlere bir dur deyin artık! Ebeveynlere sesleniyorum özellikle. Çocuk ayak bağı olmasın diye önüne bilgisayar koyup kendi haline bırakmayın. İnternet sandığınız kadar masum değil. Hem de hiç değil!
  • Oynadıkları oyunları takip edin. Zararlı oyunları oynamasına izin vermeyin. Çocuğun biraz olsun yetişkinse, oynadığı oyunları kontrol edemiyorsanız, saatlerini kontrol edin. En azından bu şekilde kontrol almaya çalışın.
  • İnternette oyundan başka eğlenebileceği siteleri gösterin. Onlara da ilgisini çekin ki, bilgisayarı açtığında oyundan başka eğlenecek şeyleri olsun.
  • Derslerini yaparken kullanabileceği onlarca, yüzlerce eğlenceli, öğretici siteler var. Onları gösterin. Ders çalışırken de sıkılmasın yavrucuklar. :)

Bunları yaparsanız, çocuğunuzu bir nebze korumuş olursunuz. Biraz da çocuğunuz farkında olmalı. Siz farkında oldurmaya çalışmadığınız müddetçe, bu çocuklar hiçbir zaman farkında olmayacaklar ve 20-24 yaşında oldukları zaman bile hala o çevrimiçi ( online ) oyunları oynamaya devam ediyor olacaklar.

( Oynanmasın demiyorum. Kontrolsüz oynanmasına karşıyım sadece. )

Sevgilerimle.

About admin

Deniz is an Asistant Art Manager at ATIG Investment Securities, one of the remarkable company of the financial sector in Istanbul. She has been working on User Interfaces, Experience and Interaction Design as a lead designer.