İnternette illa ki indirdiğimiz dosyalar, şarkılar ıvır zıvır oluyor.  İndirme işlemini yaparken neye tıkladığımıza gerçekten dikkatli olmamız gerekiyor.

Yine bir dosya indirirken bir sitede geri sayım sayacının sonlanıp linkin çıkmasını bekliyordum. 10’dan geri saymasını ilginç gelmişti. Genelde 60 saniyeden geri sayımı başlatırlar ya. Neyse bekliyorum derken bir baktım tekrar başa döndü. :D Olayı sonra kavradım yine reklam bannerlarından biriyle karşı karşıya kaldığımı. Tıklamadım tabii. Gelişi güzel tıklamam gezinirken. Siz de bu konuda dikkatli olmalısınız diye bahsetmek istedim. Banner şöyleydi:

Gel de tıklama? :) Buna benzer çok fazla örnek var. Yine başka bir sitede başka bir reklama bir gözatalım:

İndirme linki nerede diye ararken ilk gözünüze çarpanlar reklamlar oluyor ki, indireyim diye onlara tıklayın diye. Güzel ve başarılı bir taktik. Çoğu zaman işe yaradığına eminim. Bu konuda dikkatli olmanız için sizi uyarıyorum. Doğru indirme butonunun hangisi olduğunu anlamanız için biraz incelemeniz gerek. Butonun üzerine geldiğiniz zaman tarayıcınızın aşağıdaki bilgi çubuğunda tam adres gözükecektir. Reklam adresleri genelde bulunduğunuz siteden farklı bir adres olup başında ad. , adv. , advert. , advertise, reklam vb. ifadeler yer alır. :) Bunlar da reklam içerikli bannerlar. Şimdi başvur kısmı da hikaye. :)

Bunlar da başka reklamlar. İşte böyle garip garip taktikler.

Sayfa üzerinde gördüğünüz bu reklamlara korkusuzca tıklayabilirsiniz. Onlar sadece resim. :) Reklam değiller, korkmayın. :D

Bu yazımızda anadüşüncemiz şu: “Yeğenim, her gördüğün linke tıklanmaz.” Her kuşun eti yenmez gibi oldu. :D

Ona göre ayağımızı denk alalım. :)

Sağlıcakla kalın.

About admin

Deniz is an Asistant Art Manager at ATIG Investment Securities, one of the remarkable company of the financial sector in Istanbul. She has been working on User Interfaces, Experience and Interaction Design as a lead designer.