Acemilik kişiye göre değişen bir kavramdır, trafikte. Kendinizi pişmiş hissedersiniz ama acemisinizdir. Pişmişsinizdir ama acemi derler. :) Üç yıllık ehliyetiyle pişmiş ama acemi denenlerdenim.

Oy oy direksiyon başına geçtiğinizde herkes şoför kesilir! Ehliyeti olan, olmayan, yeni olan, eski olan, çoluk-çocuk, anne, nine. ( Dikkat ederseniz, baba demedim. Neden mi? Şoför olmuş insan şoförün işine karışmaz. :D Ben bunu bilirim arkadaş! )

Hata yapmak herkesin hakkı! Olmasın olmasına da, insanlık hali bu, siz çarpmazsınız; başkası size çarpar. Trafikte bu işler böyle. (Çarpmış gibi konuşuyorum sanki. :) Yok, öyle bir şey, şükür.)

Yine trafiğin akışına kapılıp, girmeniz gereken yola giremeyebilirsiniz. Bunu yaşadım. Babam da sağ olsun, gereken cevabı verdi. :P Buca – Gaziemir yol ayrımında belediye otobüsü ve minibüs yoluma girince girmem gereken şeride giremedim ve kahretsin ki, Buca yoluna girdim. Girmem gereken yol Gaziemir yolu idi. Hehe! Bunu yaşamış olmak acemilik midir?

Ustalar! Size soruyorum. Siz yanlış yola hiç mi girmezsiniz? O kadar kusursuz musunuz yahu? :)

Trafiğin yoğunluğuna bağlı olarak, çok yoğunsa çok daha fazla dikkat etmeniz gereken durumlar oluşur. Buna bağlı olarak da, çok çok daha fazla ciyaklama, bağırma, çağırma nidaları ve uyarılar ortaya çıkar. Şayet, aracınız içinde yalnızsanız bu tür durumlar kesinlikle ortaya çıkmayacaktır. Sonuç olarak, o anda yaşadığınız stresin üstüne kat kat stres eklenir. Bu iyi bir şey midir? Yüzlerce, belki de binlerce kez “Şoför adama karışılmaz!” dersiniz ama nafile…

Ben trafikteyken sinir katsayım 100.000’lere çıkıyor desem, inanır mısınız? Vallahi de öyle. Arkamdan bir sürü ses, işime karışıyorlar. Yahu, “Kırmızı ışık!” diye bile uyarı geliyor. Şimdi, ben bu uyarılara alışırsam, yarın bir gün kimse bana, “Kırmız ışık!” demezseeee, ben yoluma devam edersem, sorumlusu kim? Sizsiniz! :D İnsanım ben! Koşullanabilirim. Beni usta yapmak istiyorsanız, işime karışmamalısınız! Babama hayranım bu konuda. Yanlış hareketlere, yerinde tepkiler veriyor. Trafikteyken de, tehlikeli bir durum ortaya çıkarmadığım müddetçe uyarmaz. ( Ki öyle durumlar ortaya çıkarmat: dığım için, hiç uyarmaz. :) )

Diyeceğim o ki, bindiğiniz aracın şoförüne güvenmiyorsanız; binmeyin efendim! Zorla mı bindiriliyorsunuz? Biniyorsanız da, şoförün işine karışmayın! Karıştığınız sürece, durumu daha da karmaşık hale getirmekle beraber, araç içindeki herkesi tehlikeye sokmuş oluyorsunuz.

Kazasız günler dilerim, usta-acemiler! :)

Not : Babamdan çok iyi araba kullandığım konusunda bir eleştiri aldım. :D

About admin

Deniz is an Asistant Art Manager at ATIG Investment Securities, one of the remarkable company of the financial sector in Istanbul. She has been working on User Interfaces, Experience and Interaction Design as a lead designer.