Size bugüne kadar duyduğunuz yüzlerce zararını oturup tekrar yazmayacağım. Bu sefer değil. Hala kafanıza birşeyler yerleşmediyse, beyniniz hala ısrarla “sigaraaa” diye bağırıyorsa, siz bunu bildiğiniz halde zayıflıkla teslim oluyorsanız size diyecek lafım yok. Ama oturun bir daha düşünün derim. Nedir sizdeki kendinize zarar verme arzusu? Evet öyle! Sigara içmek size nasıl bir haz veriyor hiç anlamıyorum. Sizin bugün büyük arzuyla içtiğiniz o sigara, yarın yine içeceğiniz ; acılar çekerek de olsa içeceğiniz sigaradır.

En büyük örneğimi şu anda yaşıyorum:

Birkaç aydır öksürmeye başlayan annemin nöbetleri arttı. Bir başladı mı durduramıyor öksürüğünü. Öksürdüğü her an bütün vucüduna ağrı yapıyor. Sürekli öksürdüğünüzü düşünün bütün gün. Özellikle geceleri nöbetler artıyor. Uyuyamıyor, o uyuyamadığı için de biz uyuyamıyoruz. :( Uykuma yanmıyorum. Yazık bütün gün öksürüyor. Gece-gündüz… Ve hala o lanet sigara ağzında. Ona bıraktıracağız o pisliği. Son darbenin sigara yüzünden olduğunun o da farkında. Sigaranın verdiği zararın aslında ne kadar büyük olduğunu şimdi farkediyor. Biz zorla hastaneye götürmeseydik bronşit olacaktı. Hem de çok az kalmıştı. Yazık değil mi hayatına ya?! Sizin için de geçerli. Sigara içen 7den 70e herkes için geçerli. Görün işte neler oluyor! İnsanlar boşuna mı kanser oluyor?

Oturun bir daha düşünün. Hala devam mı?

O zaman bir daha oturun. Sonra düşünün yine mi olmadı?

Oturmayın, hep düşünün. Sonunda onu yenin. Sigara da kimmiş ki, size hükmetsin? Sizin önünüzde daha çok güzel yıllar olmalı. Sigarayla ömrünüzü kısaltmaya değmez. Sevdiklerinizle geçirdiğiniz 1 dakika bile çok önemliyken yıllarınızı kaybetmenize değmez.

Bu konuda eğer hala birşeyler yapamayacak kadar zayıf hissediyorsanız çevrenizden destek alın. Olmadı merkezlere başvurun. Örneğin buraya bakabilirsiniz. Araştırma yapmadığım için kurum hakkında bir bilgim yok. Rasgele açtım.

Sağlıklı günler dilerim dostlarım… Sizi içerken görmeyeyim. :)

About admin

Deniz is an Asistant Art Manager at ATIG Investment Securities, one of the remarkable company of the financial sector in Istanbul. She has been working on User Interfaces, Experience and Interaction Design as a lead designer.